Key Staff

 

2016-2017

     Name       Role
  Andy Hodgkinson   Headteacher
  Katharine Dines   Deputy Headteacher: Pupils' Learning
  Sally Pemberton   Deputy Headteacher: Staff Development
  Sue Donovan   Assistant Head: School Organisation & Designated E-safety Lead
  Ed Hawkings   Assistant Head: Community
  June Morgan   Assistant Head: Pupils' Learning/Deputy Safeguarding
  Alick Robertson   Assistant Head: Head of Sixth Form 
  Nicola Welch   Assistant Head: Staff Development
  Stephanie Whitcombe   Associate Member of the SLT/ Designated Safeguarding Lead i/c PFS
Safeguarding and Child Protection: stephaniewhitcombe@sweynepark.com
  Richard Bradley   Extended Leadership Team: SENCo
  Rebecca Godfrey   Extended Leadership Team: Curriculum Progression/Head of History
  Corina Seal   Extended Leadership Team
  Maria Shangolis   Extended Leadership Team: Training i/c NQTs
  Simon Smith   Extended Leadership Team: Learning Environment Leader
  Wendy Johnson   Exams Officer
  Phill James   Finance Manager
  Joy Jacob   Head of Resource Base
  Anne Wimpenny   Training Team: i/c Early Careers Teachers
  Marie Taylor   Head of Year 7: i/c International Dimension
  James Price   Head of Year 8
  Chloe Jameson   Head of Year 9
  Nicky Smith   Head of Year 10
  Shah Monnan   Head of Year 11
  Helen Banks   Head of Year 12
  Tony Woods   Head of Year 13
  Preeti Parkash   Head of English
  Adriana Reeves   Head of Mathematics
  Kathryn Curtis   Head of Science
  Tania Dickens   Head of Modern Foreign Languages
  Emyr Williams   Head of Art
  Adam Thomson   Head of CPRE
  Janet Talbot   Head of Child Development & Food Technology
  Denise Ormes   Head of Drama
  Jane Dixon   Head of Economics and Business Studies
  Shelagh Badger   Head of Media
  Melanie Atkinson   Head of Geography
  Neil Vano   Head of ICT
  James Softly   Head of Music
  Simon Field   Head of PE
  Jennifer Porter   Head of Psychology
  Melanie Curd   Head of Resistant Materials
  Ruth Jordan   Head of Textiles